به بهانه دیدار فعالان محیط زیست با رهبر معظم

خبرگزاری فارس
شماره : 13931219000752
93/12/19 - 15:22
یادداشت// محمد مدادی
روز بزرگ محیط زیست و چند پیشنهاد اجرایی

شاید یکی از مهم‌ترین مشکلات مدیریت مولفه‌های محیط زیست در کشور را بتوان نبود یک سند جامع، همه جانبه، آینده نگر و منطبق بر واقعیات و نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای محیط زیست دانست.

خبرگزاری فارس ـ محمد مدادی: « روز 17 اسفند 93 را با هر عنوانی که بخوانیم روز عیدانه محیط زیست، روز اتمام حجت، روز دیدار با رهبری و... بدون شک روز بزرگی برای محیط زیست محسوب می‌شود. اگر چه  در گذشته نیز شاهد مواضع اصولی رهبری نظام در مورد مسائل محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی بوده‌ایم، اما این بار گرد آمدن تمام دستگاه‌های مسئول از سه قوه و حتی فراتر از سه قوه و ایراد بیانات صریح، دقیق و راهبردی در ارتباط با محیط زیست به طور عام و موضوعات و مشکلات روز به طور خاص از زبان ایشان، بدون تردید اتفاق مبارکی است.

البته نگارنده در پی این نیست که با بیانی احساسی، فرصت بدست آمده را در حد یک یادمان و خاطره بزرگ برای آینده تنزل دهد، بلکه معتقد است اتفاق دیروز می‌تواند نقطه جهشی در حرکت به سمت "محیط زیست مطلوب" مندرج در سند چشم انداز بیست ساله کشور باشد. از این رو پیشنهاداتی عملیاتی برای راهبردهای ترسیمی از سوی رهبری معظم ارائه می‌ شود.

شاید یکی از مهم ترین مشکلات مدیریت مولفه‌های محیط زیست در کشور را که شامل آب و خاک و هوا و منابع زیستی و جنگل ها و مراتع و اکوسیستم های متنوع و... است، بتوان نبود یک سند جامع، همه جانبه، آینده نگر و منطبق بر واقعیات و نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدهای محیط زیست دانست. نکته ای که لزوم آن در بیانات رهبری به صراحت مطرح شد.

عدم وجود چنین سندی باعث مدیریت های بخشی شده و برنامه ریزی های کوتاه مدت و میان مدت مانند برنامه‌های توسعه نیز از انسجام طولی برخوردار نیستند. مناسب است در فضای کنونی، سند ملی محیط زیست که حاصل کار کارشناسان دستگاه های مرتبط است سریعا تکمیل، نهایی و در صورت نیاز بازبینی شده و در مرجع مناسبی به تصویب رسیده و ابلاغ شود تا معیار برنامه ریزی های کوتاه و میان مدت در حوزه های مختلف قرار گیرد.

فرایند تدوین برنامه ششم توسعه در دولت آغاز شده و در سال آتی زمان قابل توجهی از برنامه ریزان سه قوه صرف تدوین و تصویب این برنامه خواهد شد. فضای ایجاد شده فرصت مناسبی است برای تقویت رویکردهای محیط زیستی در برنامه ششم در حوزه های مختلف.

پیشنهاد مشخص با تاسی به بیان رهبری معظم در مورد پیوست زیست محیطی طرح ها این است که علاوه بر فصل محیط زیست که طبق روال گذشته احکامی را در ارتباط با وظایف و برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست دربر خواهد داشت، هرکدام از فصل های مهم برنامه مانند فصل های کشاورزی، صنعت، انرژی، آموزش، فرهنگ و ... یک بخش محیط زیست مختص به خود داشته باشد که با هماهنگی تمام دستگاه های متولی آن حوزه تهیه شود.

به اذعان تمام متخصصین و آگاهان، یکی از مهمترین عوامل تهدید و تخریب در حوزه محیط زیست کشور در وجوه مختلف آن نبود آمایش سرزمین است. تنها در سایه وجود این سند مهم است که می توان ارتباط میان داده ها و ستانده های هر منطقه از جنبه های مختلف محیطی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ... را برآورد کرد و پایه‌های  توسعه را بر اساس آن بنیان نهاد. همه ما قبول داریم که توسعه ناپایدار کنونی در بسیاری از نقاط کشور حاصل نبود سند آمایش سرزمین است. اگرچه موضوع تهیه سند آمایش از برنامه سوم توسعه در دستور کار قرار گرفته اما با گذشت سه برنامه توسعه، هنوز نتیجه ملموسی از آن در دسترس نیست.

لذا پیشنهاد می شود لایحه ای جامع در ارتباط با این موضوع با لحاظ تمام جوانب و نگاه به ضعف های سه برنامه گذشته که منتج به نتیجه مطلوب نشده تهیه و با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود. بدون شک فرصت پیش آمده همه دستگاه ها و مجلس محترم را در این کار همراه خواهد نمود.

ترجمان تاکید رهبری معظم بر حاکمیتی بودن موضوع محیط زیست، عدم تنزل آن به یک دستگاه اجرایی است. چه آن که عضوی از یک دستگاه اجرایی و بهره بردار از محیط زیست باشد. لازم است برای حفظ جایگاه و ساختار سازمان حفاظت محیط زیست همه به این مهم توجه نموده و برای ارتقاء این جایگاه پیشنهاد می شود ساختار و وظایف شورای عالی محیط زیست با اصلاح قوانین تقویت شود. به شکلی که با حضور و عضویت تعداد برابر از سه قوه در شواری عالی محیط زیست و حتی نمایندگانی از فعالان و سازمان های مردم نهاد، این شورا سیاستگذاری و نظارت بر امور محیط زیست کشور را برعهده بگیرد.
حسن ختام سخنان رهبری نظارت و قضاوت مردم درباره عملکرد دستگاه ها بود. شایسته است رسانه های مختلف به سهم خود، ساز و کار این نظارت و قضاوت را فراهم نمایند و با نظرسنجی های علمی به دور از تمایلات سیاسی، حلقه اتصال بین مردم و مسئولین باشند. البته دستگاه های اجرایی هم می توانند گام پیش نهاده و امکان ابراز نظر، انتقاد و پیشنهاد را برای عموم مردم به ویژه متخصصین محیط زیست فراهم نمایند. توسعه کمی وکیفی رسانه های تخصصی محیط زیست و سازمان های مردم نهاد قطعا موثر خواهد بود.»

محمد مدادی کارشناس محیط زیست

انتهای پیام/

©2015 Fars News Agency. All Rights Reserved
/ 0 نظر / 23 بازدید